Honest Holding Fields of Activity

Aviation Companies

We create pleasant and safe environments with our expert staff.

Inci Balloons Inc.

1575622638144

Our company, which provides the best service to its guests with its headquarters in Cappadocia, was established in 2018. Various aviation activities organize charter flights.

Perla Balloons Paraguay

havacılık honest holding 4

Our company, which was established in the city of Cuidad del Este in Paraguay and engaged in Hot Air Ballooning, will start its flights in the summer of 2021.

Perla Balloons Brazil

havacılık honest holding 3

Our company, which was established in Foz de Iguazu, Brazil, has completed its flight permits over Iguazu waterfalls and will start flying in the summer of 2021.

Göreme Balloons Inc. (Affiliate)

Göreme Balloons is one of the most experienced hot air balloon companies and professional travel business in Turkey, adopting the principle of commitment to total quality management and providing the best personalized service to its customers. We are the first hot air balloon company in Turkey to have a local official license. Göreme Balloons was established in 1997 to perform hot air balloon flights in the Cappadocia region. Since 2001, it has been carrying out balloon flights in cooperation with the Turkish Aeronautical Association. In the same year, it received a Commercial Passenger Transport Certificate from the Ministry of Transport.(no. 2001HT-7)

In addition to these, our specially trained ground crew support our professional pilots. We have highly experienced and licensed pilots from all over the world who speak English, Portuguese, Spanish, German and French. Göreme Balloons has 11 large commercial balloons capable of carrying 10 to 28 passengers at a time and one smaller – 4-person balloon.

All our equipment and balloons are stored in our own balloon park. Our balloon park is unique in Turkey and Europe and has been approved by Turkish Civil Aviation authorities. There are open and closed storage areas, a maintenance unit and a 10-ton propane tank with a fast refueling system for our balloons. An extra service we offer to balloon owners coming to Cappadocia from outside is the use of our ballon park.

Since 1997, our business has been growing every year, with total demand from balloon users and tourists. 116,000 people flew with us in 2019.

This has provided us with the privilege of being the fastest growing balloon company in Turkey and Europe, as well as one of the best known balloon companies in the world. Therefore, this has led to the increase in the beautiful Cappadocia region and the interest in hot air balloon travel.

Deluxe Balloons Inc. (Affiliate)

Our balloon tours, which are the easiest, most exciting and peaceful way of discovering Cappadocia, offer a unique experience to our valued guests of discovering while flying the natural formations of Cappadocia, fairy chimneys, and places that are difficult to go on foot; With our high-altitude flights, we are pleased to experience the geographical structure of Cappadocia, the volcanic Mount Erciyes that built Cappadocia with its lava, and the unique beauty of the sky that will relax you.

Deluxe Balloons offers you, our esteemed guests, an excellent flight experience, without compromising safety and security, with its expert pilots and ground personnel.

As our name suggests, we are waiting for you, our esteemed guests, to offer a QUALITY and DELUXE flight experience.

You can contact us for your questions, opinions, any subject.

Mavi Ay Aviation Balloons Inc.

All of our balloons are new and product of Cameron Balloonswhich is considered to be as one of best hot air balloon producer and were manufactured in England.
Our maintenance crew is also trained and licensed by the same company. Our Pilots are all competent, highly experienced and and have flown extensive hours in
the region of Cappadocia.

Uzman kadrolarımız ile keyifli ve güvenli ortamlar yaratıyoruz.

İnci Balonculuk A.Ş.

1575622638144

Merkezi Kapadokya da bulunan misafirlerine en iyi hizmeti sunan şirketimiz 2018 de kurulmuştur. Çeşitli havacılık faaliyetleri , Charter uçuşlar düzenlemektedir.

Perla Balloons Paraguay

havacılık honest holding 4

Paraguay Cuidad del Este kentinde kurulan ve Sıcak Hava Balonculuğu yapan şirketimiz uçuşlarına 2021 yazında başlayacaktır.

Perla Balloons Brazil

havacılık honest holding 3

Brezilya’nın Foz de Iguazu kentinde kurulan şirketimiz Iguazu şelaleleri üzerinde uçuş izinlerini tamamlamış ve 2021 yazında uçuşalara başlayacaktır.

Göreme Balonculuk A.Ş. (İştiraki)

Göreme Balonculuk, toplam kalite yönetimine bağlılığı ilke edinen ve müşterilerine en iyi kişiye özel hizmeti sunan, Türkiye’nin en deneyimli sıcak hava balonu şirketlerinden biri ve profesyonel seyahat işletmesidir. Biz Türkiye’de yerel resmi lisansa sahip ilk sıcak hava Balon şirketiyiz. Göreme Balloons, 1997’de Kapadokya bölgesinde sıcak hava balonu ucuşları gerçekleştirmek üzere kurulmuştur. 2001’den bu yana Türk Hava Kurumu ile işbirliği içerisinde balon ucuşları gerçekleştirmektedir. Aynı yıl Ulaştırma Bakanlığından Ticari Yolcu Taşımacılığı Belgesi almıştır.(no. 2001HT-7)

Bunlara ek olarak, özel eğitimli yer mürettabatımız profesyonel pilotlarımızı desteklemektedir. Dünyanın dört bir yanından gelen, İngilizce Portekizce, İspanyolca , Almanca ve Fransızca konuşan, oldukça deneyimli ve lisanslı pilotlarımız bulunmaktadır. Göreme Balonculuğun tek seferde 10 ila 28 arasında yolcu taşıma kapasitesine sahip 11 büyük ticari balonu ve bir adet daha küçük – 4 kişilik balonu bulunmaktadır.

Tüm ekipman ve balonlarımız kendi balon parkımızda saklanmaktadır. Balon parkımız Türkiye’de ve Avrupa’da tektir ve Türk Sivil Havacılık yetkililerince onaylanmıştır. Balonlarımız için açık ve kapalı depolama alanları, bir bakım ünitesi ve hızlı yakıt ikmali sistemine sahip 10 ton propanlık tank bulunmaktadır. Kapadokya’ya dışardan gelen balon sahiplerine sunduğumuz ekstra bir servis ise ballon parkımızın kullanımıdır.

1997’den beri, işimiz balon kullanıcılarından ve turistlerden gelen toplam taleple birlikte her yıl artmaktadır. 2019’te 116.000 kişi bizimle uçtu.

Bu bize Türkiye’de ve Avrupa’da en hızlı büyüyen balon şirketi ve aynı zamanda dünyada en iyi bilinen balon şirketlerinden biri olma ayrıcalığını sağlamıştır. Dolayısıyla bu da güzel Kapadokya bölgesinin ve sıcak hava balon seyahatlerine olan ilginin artmasını yol açmıştır.

Deluxe Balonculuk A.Ş. (İştiraki)

Kapadokya’yı keşfetmenin en kolay heyecanlı ve huzur verici yolu olan balon turlarımız siz değerli misafirlerimize eşsiz bir deneyim sunarak vadi uçuşlarımız ile Kapadokya’nın doğal oluşumlarını, peri bacalarını, yürüyerek gidilebilmesi zor olan yerleri uçarak keşfetmenize; Yüksek irtifa uçuşlarımız ile Kapadokya’nın coğrafi yapısını, Kapadokya’yı oluşturan volkanik Erciyes dağını ve içinizi rahatlatacak gökyüzünün eşsiz güzelliğini yaşatmaktan memnuniyet duyarız.

Deluxe Balloons işinde uzman pilot ve yer personelleri ile siz değerli misafirlerine başta emniyeti ve güvenliği elden bırakmadan mükemmel bir uçuş deneyimi sunmaktadır.

Adımızdan da anlaşılacağı üzere KALİTELİ ve DELUXE bir uçuş deneyimi sunmak için siz değerli misafirlerimizi bekliyoruz.

Sorularınız, görüşleriniz, her konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz.